Визначні місця

Історична довідка села Голосків

Відстань до Меджибожа становить 7 км. Село розкинулося по обох берегах р. Південний Буг. Через Голосків проходить відрізок траси державного значення М-12 «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка», яка є складовою Європейського маршруту E-50, що розпочинається у Франції і веде до Каспійського моря.

Перша писемна згадка про село припадає на 1493 р. Територія сучасного села закладалася у 1830-х рр. після того як всі навколишні землі були конфісковані у поміщиків, що взяли участь у польському повстанні. Первісне місцезнаходження села було за 3-3,5 км. на південний захід від сучасного. Після конфіскації маєтностей, селян з Голоскова, Дашківців, Завійків, Чарторийки, Михайлівки та Почапихи було примусово переселено на нове місце, тут розташовувався великий кавалерійський військовий гарнізон. Військові поселення були ліквідовані у 1857 р.
У державний реєстр археологічних пам’яток внесено 2 поселення.

У 1875 р. відкрито першу школу. В 1922 р. створено споживчу кооперацію у яку входило до 80% селян. В середині 1970-х рр. відкрито відділення Чорноострівського ПТУ, згодом це СПТУ №43, а зараз – Голосківський професійний аграрний ліцей. У 1702 р. була збудована дерев’яна 3-купольна церква у формі корабля на честь Воскресіння Хрестового. Сучасний Святомиколаївський храм збудований в 2002 р. В січні 2019 р. релігійна громада села перейшла до ПЦУ.
В селі є школа, ліцей, ДЮСШ, церква, ФАП, аптека, СБК, бібліотека, пошта.
Тут народився: Квітко Лев Мойсейович – відомий єврейський поет мовою ідиш.
Кількість населення 1164 осіб.

Автор: Сергій Щур

Фото: “Панорама з Карасевої гори” В. Новака

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *