Герой Радянського Союзу П. Ф. Стрілецький


Герой Радянського Союзу з Деражнянщині

Петро Федорович Стрілецький народився він 5 жовтня 1918 р. у мальовничому селі Криничному (нині мікрорайон смт Деражня), де закінчив чотири класи, а потім навчався у Деражнянській середній школі (нині № 1). Після закінчення 8-го класу поступив до Вінницького будівельного технікуму, але інженером не став. Адже у 1936 р. був направлений до Єйського військово-морського авіаційного училища (Краснодарський край, Росія), після закінчення якого розпочав службу у 105-ій бригаді важких бомбардувальників, що неподалік Ленінграду. У складі тієї бригади Петро Федорович брав участь у війні між СРСР і Фінляндією (1939 – 1940 р. р.), де набув першого бойового досвіду.
А потім, з 1 листопада 1941 р. по лютий 1944 р., тобто протягом всієї блокади Ленінграда німецькими військами, Петро Федорович здійснив на своєму бомбардувальнику сотні бойових вильотів, обороняючи це місто-фортецю.
27 лютого 1944 р. командир літака Стрілецький, разом із своїми двома побратимами отримали завдання – відшукати у Балтійському морі та знищити німецькі кораблі. То було непросте завдання – великі хвилі, які розгойдували ворожі кораблі та майстерність їх зенітників робили їх маловразливими для бомбардування з повітря. Отже, щоб бомбардувальник зміг потопити німецького корабля необхідно було якомога знизитися над морем і скинути торпеду так, щоб вона плавно упала на воду (не потонула) і попала у ціль. Проте у цей момент і сам бомбардувальник стає вкрай вразливим для зенітного вогню фашистів.

Незабаром, побачивши у морі німецького корабля, Петро Федорович сміливо спрямував на нього свій літак. На жаль, перша випущена ним торпеда не влучила у ціль. Тоді, під зливою артилерійського та кулеметного вогню фашистів він розвернув свій літак і знову скинув на розбурхане море другу торпеду. Але у цей момент кулеметна черга фашистів прошила кабіну нашого бомбардувальника. Бойові побратими загинули, а Петро Федорович, будучи важко пораненим у ноги, стікаючи кров’ю, іноді втрачаючи свідомість, із надлюдськими зусиллями дотягнув підбитий літак до берега і посадив на аеродромі. Через кілька днів, прийшовши до тями у госпіталі, він узнав, що торпедований ним німецький транспорт затонув. Саме за цей подвиг, за виявлену відвагу та мужність було присвоєно П. Ф. Стрілецькому високе звання Героя Радянського Союзу.
Щаслива доля оберігала Петра Федоровича під час найважчих воєнних випробувань, але смерть догнала його у мирному житті -. під час полювання на рідній Деражнянщині він пробив ногу, що призвело до зараження крові. 22 грудня 1973 р. П. Ф. Стрілецький передчасно пішов із життя. Похоронений він у Москві.
Вдячні земляки свято бережуть пам’ять про нього. Школі № 1 у Деражні присвоєно його ім’я, там же створено і музей П. Ф. Стрілецького.
М. К. Мусієнко
м. Київ

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *